Skip to main content
photo
 
Partners

Government Partners

Center for Technology in Government

  • David Connelly, Public Administration, Graduate Assistant
  • Sharon Dawes, Director
  • Ann DiCaterino, Project Support Manager
  • David Filbert, Political Science, Graduate Assistant
  • Darryl Green, Project Support Manager
  • Kai Larsen, Information Science, Graduate Assistant
  • Jung-Sub Lee, Intern, National Computerization Agency, Republic of South Korea
  • Claire McInerney, Information Coordinator
  • Theresa Pardo, Project Coordinator

Special Work Group on Intergovernmental Information Systems

Co-Chairs

  • Stanley France, Director, Schoharie County Central Data Processing
  • Thomas Griffen, Executive Director, Office of Real Property Services

Members:

  • Pamela Akison, Department of Health
  • Joseph Cain, Department of Health, Immunization Program
  • Edward DeFranco, Division of Criminal Justice Services
  • JoAmy Guild, Department of Agriculture and Markets
  • Richard Harris, Office of Real Property Services
  • Terry Maxwell, NYS Forum for Information Resource
  • Management
  • Anne Marie Rainville, Governor's Task Force on IRM (now known as the NYS Office for Technology)
  • Mary Redmond, State Library
  • Gary Rinaldi, Department of Health, Immunization Program
  • Peg Sauer, Department of Environmental Conservation
  • Bonita Scott, Office of Real Property Services
  • Jeffrey Swain, Office of the State Comptroller
  • Paul Szwedo, Office of Real Property Services
  • Steve Walter, State Office of the Aging
  • George Warner, Department of Social Services
  • Bill Wray, Department of Social Services

Participants

State Agencies

Local Government Associations

  • Association of Town Clerks
  • Local Government Information Technology Directors
  • NYS Association of Towns
  • NYS Government Finance Officers Association

Counties

Cities

Towns

  • Bergen
  • Binghamton
  • Byron
  • Canton
  • Champion
  • Clifton Park [ Dead Link ]
  • Cobleskill
  • Cortlandville
  • East Fishkill
  • Edinburg
  • Ellery
  • Hamburg
  • Huntingto
  • Lancaster
  • Lebanon
  • Malta
  • Marcellus
  • Mendon
  • New Lebanon
  • North Hempstead
  • North Collins
  • Perth
  • Pittsford [ Dead Link ]
  • Putnam Valley
  • Schodack
  • Somerset
  • Unadilla
  • Union
  • Williamson

Villages

  • Garden City
  • Port Chester

Other Participants